Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izledi. Saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 29,17 puanlık bir değer kaybı yaşayarak 7.634,45 puana geriledi. Toplam işlem hacmi ise 35,1 milyar lira olarak kaydedildi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,50 ve holding endeksi yüzde 0,65 oranında değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,97 ile spor sektörü oldu, en çok gerileyen ise yüzde 1,43 ile sigorta sektörü oldu.

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 3,43, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 1,94 artış gösterdi. Tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 61,36, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 39,39 olarak gerçekleşti.

Dolar ve Euro Kurları 5 Aralık’ta Nasıl Şekillendi? Dolar ve Euro Kurları 5 Aralık’ta Nasıl Şekillendi?

Uzmanlar, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "şahin" politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle pozitif bir seyir izlendiğini belirtti. Bugün ise gözler ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Merkez bankalarının sıkılaştırıcı adımlarının enflasyon üzerindeki etkisinin güçlenmesi, politika yapıcıların daha temkinli hareket etmesine neden oldu.

Analistler, enflasyondaki yavaşlamaya rağmen iş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu ve bu durumun yatırımcıların karar alma süreçlerini etkilediğini belirtti. Bugün açıklanacak istihdam raporunun, Fed'in gelecek politikalarına dair soru işaretlerini azaltması bekleniyor. Ayrıca, öğleden sonra ABD'deki istihdam raporunun yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı da takip edilecek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.750 ve 7.850 seviyelerinin direnç, 7.600 puanın ise destek konumunda olduğu ifade edildi.

(Haber Merkezi)