Borsa İstanbul, bugün yükselişle güne başladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 0,73 artışla 7.568,86 puandan açıldı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,79, holding endeksi ise yüzde 0,91 oranında değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazanç orman kağıt basım sektöründe görüldü, yüzde 1,30'lik artış kaydedildi.

Dün satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,58 değer kaybıyla 7.514,10 puandan tamamlamıştı. Ancak bugün, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları öncesinde pozitif bir seyir izleniyor.

Analistler, Fed'in bugün yapacağı açıklamalar ve Powell'ın söylemleri öncesinde küresel pay piyasalarında olumlu bir hareketlilik olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, İsrail-Filistin çatışması ve Japon varlıklarından kaynaklanan oynaklığın devam ettiği de gözleniyor.

Türkiye'nin Cari İşlemler Hesabı Mayıs Ayında 1 Milyar 235 Milyon Dolar Açık Verdi Türkiye'nin Cari İşlemler Hesabı Mayıs Ayında 1 Milyar 235 Milyon Dolar Açık Verdi

Bugün yurt içinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi takip edilecekken, yurt dışında ABD'de Fed'in faiz kararı ve Powell'ın konuşmaları, ADP özel sektör istihdamı, ISM imalat sanayi PMI ve JOLTS açık iş sayısı verileri gibi önemli faktörler izlenecek. Ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı da önemli bir etken olacak.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.600 ve 7.700 seviyeleri direnç, 7.480 ve 7.400 puan ise destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)