Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,97 oranında değer kaybederek 8.994,00 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 150,9 milyar lira olarak gerçekleşti. Endeksin önceki kapanışa göre 180,57 puan azaldı.

Bakan Şimşek: Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşecek Bakan Şimşek: Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşecek

Bankacılık endeksi yüzde 0,96, holding endeksi ise yüzde 2,09 oranında değer kaybetti. En çok kazandıran sektör yüzde 2,95 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı olurken, en çok gerileyen ise yüzde 3,51 ile iletişim sektörü oldu.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi'nin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ilişkin fiyatlamaları öteledi. Bu durum, küresel piyasalarda risk iştahının azalmasına neden oldu. Analistler, hisse ve sektör bazlı oynaklıkların devam ettiğini ve enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte risk iştahında azalma olduğunu belirtti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.300 ve 9.450 seviyelerinin direnç, 8.750 puanın ise destek konumunda olduğu ifade edildi. Yarın için yurt içi veri gündeminin sakin olacağı, yurt dışında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi, Avro Bölgesi'nde büyüme ve sanayi üretimi, İngiltere'de ise sanayi üretiminin takip edileceği belirtildi.

Kaynak: AA