Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bugünün ilk yarısında gösterdiği güçlü performansla yükseliş eğilimini sürdürdü. Endeks, önceki kapanışa göre 124,68 puan artışla 7.653,25 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi ise 49,9 milyar lira olarak gerçekleşti.

Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu! Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu!

Bankacılık endeksi yüzde 1,55 ve holding endeksi yüzde 1,17 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazanan yüzde 3,28 ile gıda ve içecek sektörü oldu. En çok gerileyen sektör ise yüzde 2,23 düşüşle turizm sektörü oldu.

Bu arada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında enflasyon tahminlerini güncellediklerini açıkladı. Buna göre, TCMB enflasyon tahminini 2023 yıl sonu için yüzde 65, 2024 yıl sonu için yüzde 36 ve 2025 yıl sonu için yüzde 14 olarak revize etti.

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının beklentilere uygun olmasıyla pozitif bir seyir izlendiğini belirtti. Piyasalar şu anda İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) para politikası kararlarını bekliyor.

Fed, dünkü toplantısında politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Açıklamada, ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte "güçlü" bir şekilde büyüdüğüne işaret edildi.

(Haber Merkezi)