Borsada işlem gören sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,49 ile metal ana sanayi olurken, en fazla kaybettiren ise yüzde 1,22 ile finansal kiralama faktoring oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,1 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,2 değer kaybetti.

Küresel Piyasalar ve ABD Verileri

Analistler, küresel pay piyasalarının, teknoloji şirketleri öncülüğünde haftanın son işlem gününe pozitif bir seyirle başladığını belirtti. Bugün ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), konut başlangıçları, inşaat izinleri ve Michigan tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini ifade etti.

Şimşek’ten Enflasyon Açıklaması

Öte yandan Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadelede konvansiyonel para politikalarının uygulanacağını söyledi. Şimşek, “Enflasyonu düşürürken sıra dışı bir şey yapmayacağız, para politikalarının sıkılaştırılması işe yarayacak. Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda değer oranda düşmüş olacak.” dedi.

Altın Fiyatlarında Yükseliş Trendi Başladı! Altın Fiyatlarında Yükseliş Trendi Başladı!

Borsada Teknik Seviyeler

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.300 ve 9.500 seviyelerinin direnç, 9.200 ve 9.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti. Endeksin 9.300 puanın üzerinde kalıcı olması durumunda yeni rekor seviyelerin görülebileceğini belirtti.

Kaynak: AA