Bosna Hersek'in madencilik sektöründe çalışan işçileri, Zenica kentindeki kömür madeninde alamadıkları maaşlarını protesto etmek için başkent Saraybosna'da eylem düzenledi.

Ülkenin farklı bölgelerinden gelen yüzlerce maden işçisi, Zenica'daki madenin ocak ve şubat aylarına ait maaşlarının ödenmemesi üzerine Bosna Hersek Federasyonu Hükümet binası önünde bir araya geldi.

Kreka Madeni Sendikalar Derneği Başkanı Zuhdija Tokic, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Zenica'daki maden işçilerinin maaşlarının ve katkı paylarının ödenmemesi durumunda, ailelerinin de katılacağı daha büyük bir eylem yapacaklarını belirtti.

Brezilya’da Korkunç Sel Felaketi: Can Kaybı En Az 154 Brezilya’da Korkunç Sel Felaketi: Can Kaybı En Az 154

Zenica'daki kömür madeninde çalışan Senid Dizdarevic, "Durum iyi değil, maaşsız ve katkı paysız çalışıyoruz. İnsanlar zor durumda, kredilerimiz ve faturalarımız var." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kakanj kentindeki bir başka kömür madeninde çalışan Ermin Smaka ise Zenica'daki meslektaşlarını desteklemek için eyleme katıldığını ifade etti.

Maden işçilerinin talepleri, ülkedeki ekonomik zorluklar ve madencilik sektöründeki sorunlarla birlikte daha geniş çaplı bir endişeyi yansıtıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı