Petrol Piyasalarında Dalgalı Seyir: Petrol Piyasalarında Dalgalı Seyir:

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda yükselişini sürdürdü. Brent petrol, dün 76,48 dolara kadar çıkarak son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Brent petrol, günü 75,98 dolardan kapattı.

Brent petrol, bugün 81,48 dolara kadar çıktı

Brent petrol, bugün saat 10.40 itibarıyla 81,48 dolara kadar yükselerek, dün kırdığı rekoru egale etti. Brent petrol, saat 10.40 itibarıyla yüzde 0,66 artışla 81,48 dolardan işlem gördü.

Batı Teksas türü ham petrol de yükseldi

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de yükselişe geçti. WTI ham petrol, dün 75,51 dolara kadar çıkarak son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. WTI ham petrol, günü 75,34 dolardan kapattı. WTI ham petrol, bugün saat 10.40 itibarıyla yüzde 1,09 artışla 76,16 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarını etkileyen faktörler

Petrol fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bunlar arasında küresel talep, arz, stoklar, jeopolitik gelişmeler, döviz kurları, spekülatif hareketler, iklim değişikliği ve alternatif enerji kaynakları sayılabilir. Petrol fiyatlarının yükselmesi, hem üretici hem de tüketici ülkeler için ekonomik ve sosyal sonuçlar doğuruyor. Petrol fiyatlarının yükselmesi, enflasyon, maliyetler, rekabet gücü, gelir dağılımı, cari açık, bütçe dengesi, büyüme, istihdam, yoksulluk ve refah gibi birçok göstergeyi etkiliyor. Petrol fiyatlarının yükselmesi, aynı zamanda çevresel ve iklimsel sorunlara da yol açıyor. Petrol fiyatlarının yükselmesi, fosil yakıtların kullanımını azaltmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek için bir fırsat olarak da görülebilir.

Kaynak: (İLKHA)