Petrol fiyatları, son iki ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 11.00 itibarıyla 82,03 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı, dün 82,46 dolara kadar yükselerek, 3 Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,94 dolar seviyesinde tamamladı.

WTI petrol de yükseldi

ABD’nin Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı da yükselişini sürdürüyor. WTI petrolün varil fiyatı, bugün saat 11.00 itibarıyla 76,79 dolardan alıcı buluyor. WTI petrolün varil fiyatı, dün 77,27 dolara kadar çıkarak, 3 Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. WTI petrolün varil fiyatı, günü 76,69 dolar seviyesinde tamamladı.

Arz endişeleri ve talep artışı beklentileri fiyatları destekliyor

Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte

Petrol fiyatlarındaki yükselişte, küresel arz endişeleri ve talep artışı beklentileri etkili oluyor. OPEC+ grubunun arz artışını yavaşlatması, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmesinin belirsizliği, Libya’daki üretim kesintileri, Rusya’nın doğalgaz arzını kısıtlaması, ABD’deki stok azalışı ve soğuk hava koşulları gibi faktörler, petrol arzında sıkışıklığa neden oluyor. Öte yandan, küresel ekonomik toparlanma ve aşılamada ilerleme, petrol talebinde artışa işaret ediyor. Bu durum da petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor.

Kaynak: (İLKHA)