TMO'dan Ekonomiye Destek: 27 Bin Ton Kabuklu Fındık Satışta TMO'dan Ekonomiye Destek: 27 Bin Ton Kabuklu Fındık Satışta

 

Brent petrolün varil fiyatı, dün 83,58 dolara kadar çıkarak son üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Günü 83,26 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrol, bugün saat 10.40 itibarıyla yüzde 0,34 artışla 83,54 dolardan işlem gördü.

Orta Doğu’da gerilim fiyatları yükseltiyor

Petrol fiyatlarını yükselten en önemli faktörlerden biri, Orta Doğu’da devam eden siyasi ve askeri gerilim. Yemen’deki İran destekli Husilerin, ABD gemilerini hedef aldıklarını açıklaması, bölgede tansiyonu artırdı. ABD, Husilerin saldırılarına karşılık vermek için bölgeye askeri güç gönderdiğini duyurdu. Bu gelişmeler, petrol arzında aksaklıklar yaşanabileceği endişelerini artırarak fiyatları yukarı yönlü etkiledi.

Çin’in ekonomik adımları talebi artırıyor

Petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer faktör ise, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in ekonomik adımları. Çin Merkez Bankası’nın (PBoC), gayrimenkul sektörünü canlandırmak ve deflasyon eğilimini aşmak için attığı son adımlar, ülkede petrol talebinin artacağı beklentilerini güçlendirdi. Gayrimenkul sektörü ve konut piyasası, son iki yıldır Çin’de ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor.

Fed’in para politikası belirsizliği fiyatları baskılıyor

Petrol fiyatlarını yükselişini sınırlayan bir faktör ise, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizlikler. Fed’in, politika faizini öngörülenden daha geç indirmeye başlayacağı ve bunun petrol talebini olumsuz etkileyebileceği endişeleri, yatırımcıların temkinli davranmasına neden oluyor. Yatırımcılar, yarın yayımlanacak Fed Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanaklara odaklandı. Tutanakların, Fed’in gelecek dönemde izleyeceği yola dair ipuçları vereceği ve Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de yatırımcıların odağında bulunduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: (İLKHA)