Dünya Bankası Tahmini: Avrupa ve Orta Asya'da Ekonomik Büyüme Bekleniyor Dünya Bankası Tahmini: Avrupa ve Orta Asya'da Ekonomik Büyüme Bekleniyor

Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda dalgalı bir seyir izliyor. Brent petrol, dün 83,63 dolara kadar yükselerek son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak gün içinde gelen kar satışlarıyla gerileyen Brent petrol, günü 82,34 dolardan tamamladı.

Brent petrol bugün 82,49 dolardan işlem görüyor

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 10.40 itibarıyla 82,49 dolardan işlem görüyor. Brent petrol, bugün en düşük 82,14 doları, en yüksek 82,67 doları gördü. Brent petrol, haftalık bazda yüzde 1,8, aylık bazda yüzde 9,4, yıllık bazda ise yüzde 68,5 değer kazandı.

Batı Teksas türü ham petrol 77,20 dolarda

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise 77,20 dolardan alıcı buluyor. WTI ham petrol, dün 78,75 dolara kadar yükselerek 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ancak Brent petrol gibi gün içinde gerileyen WTI ham petrol, günü 76,90 dolardan kapattı.

Petrol fiyatlarını etkileyen faktörler

Petrol fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bunlar arasında küresel talep, arz, stoklar, jeopolitik gelişmeler, döviz kurları, spekülatif hareketler, iklim değişikliği, alternatif enerji kaynakları gibi unsurlar sayılabilir. Petrol fiyatlarının yükselmesinin enflasyon, büyüme, ticaret dengesi, bütçe açığı gibi makroekonomik göstergeler üzerinde de etkisi oluyor.

Kaynak: (İLKHA)