BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderlerinin Orta Doğu konulu olağanüstü çevrimiçi zirvesinin sonuç bildirgesi yayımlandı. Zirvede, Gazze’deki durumun yanı sıra, Suriye, Yemen, Libya, Irak ve İran gibi bölgesel meseleler de ele alındı.

ABD'nin New Mexico Eyaletindeki Orman Yangınlarından Dolayı OHAL İlan Edildi ABD'nin New Mexico Eyaletindeki Orman Yangınlarından Dolayı OHAL İlan Edildi

Sivilleri hedef alan savaş suçları, ayrım gözetmeyen saldırılar, sivil altyapının hedef alınması dahil tüm şiddet eylemlerin kınandığı bildirgede, uluslararası yasalar gereğince sivillerin korunması gerektiğinin altı çizildi. Esir sivillerin bırakılması çağrısının yapıldığı bildirgede, Gazze halkının bölgeden zorla çıkarılıp diğer ülkelere gönderilmeye çalışılmasının Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali olduğu vurgulandı.

Zorla Göçü Kınadı, İnsani Ateşkes İstedi 

Bildirgede, “Filistinlilerin kendi topraklarından her türlü kitlesel veya bireysel biçimde zorla çıkarılmasını kınıyoruz.” ifadelerine dikkat çekilerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BMGK) ilgili kararı çerçevesinde, insani yardıma sürekli, kısıtlamasız, acil ve güvenli erişimin sağlanması gerekliliğine ve tarafların insancıl hukuka uymasının önemi vurgulandı. Acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunulan bildirgede, bölgede sivillerin korunmasını ve insani yardım sağlanmasını amaçlayan bölgesel ve uluslararası çabaların desteklendiği kaydedildi.

İki Devletli Çözümü Destekledi 

Bölgeye yayılmasının önlenmesi için tüm tarafların çaba göstermesi talep edilen bildirgede, uluslararası toplumdan bağımsız bir Filistin Devletinin kuruluşu ve “iki devletli çözüm” için destek talep edildi. Bildirgede, “İsrail ile Filistin arasında, 1967 sınırları temelinde, Doğu Kudüs’ün başkent olarak tanındığı, egemen ve bağımsız bir Filistin Devletinin kurulmasını sağlayacak, adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözümün bulunması için çalışmaya devam edeceğiz.” denildi.

Kaynak: (İLKHA)