Beslenme alışkanlıkları, bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkilidir. Kişi ne kadar doğal ve dozunda beslenirse, bağışıklık sisteminin o kadar kuvvetli olduğu bilinir. Bu noktada özellikle mevsim meyve ve sebzelerine dikkat çeken uzmanlar, doğru beslenmenin hastalıklardan da koruduğunu vurguladı.

Onaylı Randevu Uygulaması önemli sonuçlar veriyor Onaylı Randevu Uygulaması önemli sonuçlar veriyor

Havaların soğuması ile birlikte hastalıkların baş gösterdiğini ve buna bağlı olarak da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yanı sıra cilt sorunlarına da dikkat çekti. Rüzgarlı ve soğuk havanın cilt kuruluğuna yol açtığını belirten uzmanlar, bu tip semptomlara müdahale edilmemesi durumunda ciddi cilt yaralarının oluşabileceğini bildirdi.

Cildin korunması adına birçok kozmetik ürününün kullanımda olduğunu belirten uzmanlar, ek olarak beslenme alışkanlıklarının da cilt sağlığı üzerinde etkili olduğunu ifade etti. Özellikle 6 besinin cilt sağlığını olumlu yönde etkilediğini ifade eden uzmanlar, o besinleri ve özelliklerini peş peşe sıraladı.

YABAN MERSİNİ

Kırmızı meyvelerden olan yaban mersini antioksidan bakımından oldukça önemli özelliklere sahiptir. Bu meyvenin düzenli tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede hem yaşlılık belirtilerinin azalacağını hem de hücrelerin çevresel faktörlerden korunacağını ifade etti.

AVOKADO

qdx9s-1686058115-5295

Diyet listelerinin demirbaşlarından olan avokadonun A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olduğunu belirten uzmanlar, bu içeriğin cildi doğrudan nemlendirdiğini ifade etti. Ayrıca avokadonun güneş lekelerine de iyi geldiği bildirildi.

KALE

Bir sebze olan kalenin yüksek oranda demir ve K vitamini içerdiğini belirten uzmanlar, bu sebzenin düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilt yaralarının hızla iyileşeceğini ifade etti.

A VİTAMİNİ İÇEREN TÜM BESİNLER

A vitaminin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu belirten uzmanlar, bu bakımdan bu vitaminden zengin olan elma, havuç gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

BİBER

Antioksidan içeriği yüksek olan biberin hücreleri koruduğunu belirten uzmanlar, ayrıca düzenli biber tüketimi durumunda kırışıklıkların da gözle görülür ölçüde azalacağını ifade etti.

YAĞLI BALIKLAR

Omega- 3 yağ asidi bakımından zengin olan sardalya ve somon gibi balıkların cildi parlattıklarını belirten uzmanlar, ayrıca cildin nem oranının da bu balıklar sayesinde artığını ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)