Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kolayca yetişen tere bitkisi, keskin kokusu ve kokusuna has keskin aromasıyla, genellikle et ve balık yemeklerinin yanında tercih ediliyor. Salatalarda da bolca kullanılan tere, bulunduğu sofralara farklı bir lezzet sunuyor. Yüksek oranda C ve K vitamini içeren tere, ayrıca A vitamini de bakımından da oldukça zengin. Terenin, sağlığa da birçok alanda faydası bulunuyor.

İçerdiği zengin vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, fosfor, manganez, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de bolca içeren terede, ıspanaktan bile daha fazla demir olduğu da ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen, bu mucizevi bitkinin faydalarını da sıraladı. Tere bitkisi, turpgiller familyasından bir ot olup, yaprakları salata olarak tüketilen ve yoğun aromalı bir bitkidir. Tere, özellikle de demir eksikliğine oldukça faydalıdır. İşte detaylar…

DEMİR EKSİKLİĞİNE KARŞI BİRE BİR

terenin_faydalari_nelerdir_tere_otu_nasil_tuketilir_tere_kuru_nasil_uygulanir_1693923906_2103

Tere bitkisi, içerdiği yoğun demir sayesinde demir eksikliği bulunan kişilere oldukça faydalı bir bitki türüdür. Demir dendiğinde akla ilk olarak ıspanak gelse de tere, demir içeriği bakımından ıspanaktan daha zengin bir bitkidir. Kırmızı et tüketmeyen vejetaryen ve vegan kişiler, demir eksikliğini tere yiyerek karşılayabilir.

Tere, içerdiği filokinon menakinon bakımından da oldukça zengindir. Bu içeriği sayesinde tere, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kemikler için gerekli olan K vitaminini bolca sağlar.

Uzmanlardan şaşkınlık yaratan açıklama! Yumurta yemek sandığınız kadar ‘faydalı’ değil! Günde 1 tane yiyen bile… Uzmanlardan şaşkınlık yaratan açıklama! Yumurta yemek sandığınız kadar ‘faydalı’ değil! Günde 1 tane yiyen bile…

ENFEKSİYON RİSKİNİ AZALTIR, KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Diğer yandan askorbik asit bakımından da zengin olan tere bitkisi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve vücuttaki serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmaya yardım eder. Ayrıca bu asit, enfeksiyon riskini de azaltır.

Tere bitkisi bunların yanında cilt ve saç sağlığına iyi gelir, glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini düşürerek diyabet riskini de azaltır. İçeriğinde bulunan n3-n9 yağ asitleri ile kolesterolü düşürür ve kan akışını hızlandırır. Tere ayrıca lifli yapısı ile kabızlık sorununa da iyi gelir.

Kaynak: Haber Merkezi