Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak zamları heyecanla beklerken ek ödeme ve ikramiyelere de odaklanmış durumda. Maaşlarını yetirmekte zorlanan emekliler için bazı detaylar ise birçok kişi tarafından atlanıyor.

İlgili mevzuatta belirlenen şartları sağlayan kişiler SGK’dan çift maaş hatta 3 maaşa kadar ödeme alabiliyor. Söz konusu şartları sağlayanlar bu az bilinen yöntem ile birden fazla emekli maaşı ile nakit sıkıntısından kurtulabiliyor.

SGK’DAN ÇİFT EMEKLİ MAAŞI NASIL ALINIR?

1200x627-emekli-cift-maas-nasil-alinir-2019-ssk-bagkur-cifte-emekli-maasi-alma-sartlari-neler-kimler-alabilir-1557119297317

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında yer alan tüm emeklilere yönelik birçok düzenleme yapılıyor. Mevcut uygulamalar arasında bazı durumlarda emeklilerin birden fazla ödeme almalarına imkan veriliyor.

Yasal bir hak olarak sağlanan bu birden çok ödemeleri almak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. SGK’dan emeklinin çift maaş alabilmesi için örneğin SSK ve Bağ Kur kapsamında çalışan sigortalı bir eşin vefat etmesi gerekiyor. Maaşlarının yüzde 50’sine kadar buradan dul aylığı alınabiliyor. Bu hak emekliler için de veriliyor. Benzer şekilde vefat eden babalarından da bu kişiler yetim aylığı alabiliyor. Ancak bu sadece kadınlar için geçerli oluyor.

ÇİFT MAAŞ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

SGK’dan çift maaş alınabilmesi için vefat eden eşin ilgili sigortalılık şartlarını sağlaması gerekiyor. Öte yandan Emekli Sandığı kapsamında vefat eden kişinin ardından da bu hak tanınıyor. İlgili sigorta prim ödeme şartlarının sağlanması ve dul ve yetim aylığı almasında başka bir engel bulunmayan kişiler SGK’dan çift maaş alabiliyor.

Erdoğan, 48 Milyarlık Yatırımlara Onay Verdi Erdoğan, 48 Milyarlık Yatırımlara Onay Verdi

Kadınlar için ayrıca babasının da vefat etmesi halinde yetim aylığı gibi ek ödemeler de alınabiliyor. Bu kapsamda belirlenen şartları sağlayanlar ve başvurularını yapan hak sahipleri SGK’dan birden fazla emekli maaşı alabiliyor. Kendi emekli maaşları da eklenince ödeme miktarı artıyor.  

Kaynak: Haber Merkezi