Yatırımcıların dalgalanan ekonomi piyasalarında sıkça tercih ettiği ve güvenli bir liman olarak gördüğü altın, geçtiğimiz aylarda değer kaybederek yatırımcılarını epeyce üzmüştü. Ancak yılın son çeyreğinde toparlanmaya başlayan altın, bugün itibariyle 1.850 TL bandını da gramında geride bıraktı. Ancak altının mı yoksa dövizin mi daha fazla kazandırdığına ilişkin tartışmalar bir türlü son bulmadı. Bu tartışmalara şimdi de yeni bir altın türü daha eklendi.

Yatırımcıların gözbebeği olan çeyrek ve gram altın, kuyumcuların en çok sattığı altın ürünleri arasında yer alıyor. Ancak makasın giderek daha da derinleştiği bu altın türünde kayıplar her zamankinden daha çok olmaya başladı. Bu nedenle yatırımcı makasın daha dar olduğu seçeneklere yönelmek isterken, altının profesörü olan kuyumculardan yeni bir altın önerisi geldi. İşte o altın…

24 AYAR KESME ALTIN YÜKSELİŞE GEÇİYOR

Dolar ve Euro Kurları 5 Aralık’ta Nasıl Şekillendi? Dolar ve Euro Kurları 5 Aralık’ta Nasıl Şekillendi?

5620887

Son zamanlarda adı daha sık duyulmaya başlanmış olan ‘24 ayar kesme altın’, halk arasında ‘levha altın’ olarak da biliniyor. Her ne kadar gösterişli bir görüntüsü olmasa da bu altın türünün alım ve satım makasının düşük olması yatırımcıyı cezbetmeye başlamış bulunuyor. Özellikle son zamanlarda bu altına yönelimin arttığını söyleyen kuyumcular, görüntüsü nedeniyle altına benzetilmek de bile zorlanan bu altın türüne ilişkin Show Haber’e konuştu.

HER KESEYE GÖRE UYGUN KESİLEBİLİYOR

Levha altın olarak da bilinen 24 ayar kesme altına ilişkin Show TV’ye konuşan bir kuyumcu, “Bakın şu küçücük parça 3.052 lira geldi. Bu parça da 3,98 gram geldi. 1.850 lira şu an gramı bu da 7.363 TL tuttu. Müşteriler diyor ki, ‘Çöpte bulsak almayız.’ Ben de diyorum ki, alın bana getirin…” dedi. Ayrıca teneke altın ile paketli altın arasında 100 gramda 500 TL gibi bir rakamın oynadığına da dikkat çeken aynı kuyumcu, “O yüzden kesme altın aslında bir nevi her keseye göre altın demek” diyerek, levha altının avantajını anlattı.

Kaynak: Haber Merkezi