Genel vücut sağlığını korumak, genetik geçişli hastalıkların etkilerine karşı önlem almak, mevcut rahatsızlıkları def etmek ve insan sağlığı adına daha pek çok olumlu faydanın ortaya çıkmasını sağlamak, beslenme alışkanlıkları ile ilişkilidir. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin her yaş grubu için oldukça önem arz ettiğini belirten uzmanlar, bu sayede ilaç formunda olan takviyelerden çok daha fazla yararın ortaya çıkacağını ifade etti.

Uzmanlara göre doğru ve düzenli beslenme, insan sağlığının istenilen seviyelerde tutulabilmesi için mutlaka uygulanması gereken bir sistemdir. Bu sistemin dışına çıkmak o an için olmasa da farklı zamanlar için ciddi sağlık sorunlarının gelişmesine yol açabilir. Yanı sıra bazı besinlerin diğerlerine göre çok daha zengin içeriklere sahip olduğunu ve sofralardan eksik edilmemeleri gerektiğini belirten uzmanlar, son olarak armuda dikkat çekti. Genç yaşlı, bebek çocuk ayırt etmeksizin armudun pek çok faydasının olduğunu belirten uzmanlar, detayları paylaştı.

ARMUDUN İÇERİĞİ BELLİ OLDU

armudun-faydalari

Alerji durumları söz konusu değil ise herkesin her gün en az 1 adet armut tüketmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu meyvenin zengin içeriği ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Birçok çeşidi bulunan armudun tam bir mineral ve antioksidan kaynağı olduğunu ifade eden uzmanlar, ayrıca bu meyvede bol miktarda A, B, C ve K vitaminlerinin de olduğuna dikkat çekti. Yanı sıra lifli bir yapıya sahip olan armudun kilo verme sürecini de hızlandırdığını belirten uzmanlar, düzenli armut tüketiminin vücuda büyük ölçüde fayda sağlayacağını vurguladı.

ARMUDUN FAYDALARI

Armudun öne çıkan faydaları şu şekilde:

- Serbest radikaller ile savaşarak artrit ve kanser gibi sağlık sorunlarına yakalanma olasılığını düşürür.

- Hücreleri yeniler.

- Radyasyon ve tütün ürünlerinin verdikleri zararları telefi eder.

- C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

ERGENLİKTE YALNIZLIK PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR ERGENLİKTE YALNIZLIK PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR

- Kabızlığı önleyerek bağırsak sisteminin düzene girmesini sağlar.

- İnme riskini düşürür.

- İyi kolesterolü yükseltir.

- Kemikleri güçlendirir.

Kaynak: (Haber Merkezi)