Yapılan araştırmalar, Afrika kökenli olan ve Türkiye’de de yetişen aloe vera bitkisinin birçok faydası olduğunu gösteriyor. Zambakgiller familyasından bir bitki olan aloe vera, kaktüse benzeyen yapısıyla dikkat çekiyor. Dışı ayrı, içi apayrı faydalı olan bu bitkiyi evinde yetiştirenler de oldukça şanslı. Zira bu bitkinin insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.

Onaylı Randevu Uygulaması önemli sonuçlar veriyor Onaylı Randevu Uygulaması önemli sonuçlar veriyor

Aloe vera bitkileri tropik bölgelere özgü bir bitkidir ancak çeşitli iklimlerde genellikle ev bitkisi olarak da yetiştirilir. Bu nedenle evde yetiştirilebilen ve bakımı nispeten kolay olan aloe vera bitkisi için küçük bir çaba harcamak gerekiyor. Bu çabayı gösterdikten sonra siz de evinizde yıllarca aloe vera bitkisi bakabilirsiniz. Bu sayede aloe vera bitkisinin faydalarından da uzun yıllar boyunca yararlanabilirsiniz. İşte detaylar…

ALOE VERA BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

istock-532172108

Sağlığa birçok faydası bulunan aloe vera bitkisini aydınlık bir yerde tutmak gerekiyor. Ayrıca kış aylarında ise bitkinin ılık bir ortamda bulunması gerekiyor. Donma ihtimalinin hiç olmadığı dönemlerde aloe vera bitkisini dışarıda da tutabilirsiniz. Zira bu bitkiler yüzde 95 sudan oluşur ve hafif bir soğuk etkisi bile onları dondurabilir.

ALOE VERA BİTKİSİNİN FAYDALARI

Aloe vera bitkisi vücudun mineral ve vitamin depolamasını sağlar. İnsan sağlığında, enfeksiyon oluşumunu engelleyerek direnç artırılmasına destek olur. Cildin yaşlanmasını önler ve metabolizmayı hızlandırır. Diğer yandan aloe vera bitkisi kalp ve damar sağlığına oldukça faydalıdır ve kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca aloe vera, bağırsaklardaki zararlı mantar ve bakterilerin çoğalmasını da engeller.

Aloe vera bitkisini her gün sulamaya gerek yok. Ancak sulama öncesinde bitkinin toprağının tamamen kuru olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu yönleri ile ele alındığında aloe vera bitkisi, Şanlıurfa bölgesinde, sıcak hava ikliminde yetiştirmek için oldukça uygun bir bitkidir.

Kaynak: (Haber Merkezi)