Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve düzenli beslenmek, düzenli uyku ve hareket etmek gerekiyor. Ancak çevresel ve genetik koşullar nedeniyle son yıllarda hastalıklar da hızla artıyor. Uzmanlar bu kapsamda yaptıkları bir uyarı ile tüm dikkatleri çekti. Akciğerden başlayıp tüm vücuda yayılabilen bu hastalığın, her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığı ifade edildi.

Erken önlem alınmaması halinde oldukça riskli ve tehlikeli sonuçlara neden olabilen söz konusu hastalığın, vücutta kendini ilk etaplarda nefes darlığı ve öksürük belirtileri ile gösterdiği ifade edildi. Akciğerlerden başlayarak tüm vücuda yayılabilen bu hastalığın belirtilerinin hafife alınmaması ve görülmesi halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor. İşte detaylar…

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

nefes-darligi

Çağımızın en sinsi ve tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser, gün geçtikçe hızla yayılıyor. Çoğu zaman genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkan kanser, türlerine göre değişiklik gösteriyor. Günümüzde en çok görülen kanser türü ise akciğer kanseri. Türkiye’de de yaygın olan akciğer kanseri nedeniyle yılda yaklaşık 1,69 milyon insanın hayatını kaybettiği ifade edildi.

UZMAN İSİMDEN AÇIKLAMA VE UYARI GELDİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyaran Prof. Dr. Timuçin Çil, akciğer kanserine neden olabilecek etkenleri bildirdi. Buna göre genetik faktörler, sigara, alkol ve aşırı kilo, kanseri tetikleyen en önemli etkenler arasında.

Çil yaptığı açıklamada, özellikle akciğer kanserinin sadece sigara içen kişilerde değil, sigara içmeyen kişilerde de görülebileceğini ifade etti. Genetik bozukluklara dikkat çeken uzman isim, kanser olan insanların mutasyon, delesyon ve bunun gibi genetik bozukluklar sonucu bu hastalığa yakalanmış olabileceklerini ifade etti.

Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor

Uzmanlar, genellikle nefes darlığı ve öksürük belirtileri ile akciğer kanserinin kendini gösterdiğini, bu belirtiler karşısında hemen önlem almak gerektiğini ifade etti.

Kaynak: (İLKHA)