Fazla kilolar pek çok kişinin en büyük sorunu haline geliyor. Özellikle fast food yiyeceklerin tüketimi ve hareketsiz yaşam, kadın – erkek demeden herkesi olumsuz etkiliyor. Peki kilo kontrolü sağlamak ve fit görünmek için neler yapılması gerekiyor? Uzmanlar, aşırı yağlanmanın önüne geçebilmek için beslenme şekline dikkat etmenin ilk kural olduğunu hatırlatıyor.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için ideal kiloyu korumak önemlidir. Vücudu en ideal kiloda tutmak için de metabolizma hızının düzgün olması gerekir. Uzmanlar, yediğiniz besinlerin metabolizma hızına doğrudan etkisi olduğunu vurguluyor. Peki, metabolizmayı hızlandırıp daha fazla kilo vermenin yolları mümkün mü? Metabolizma hızlandıran besinlerle kilo kontrolü yapmak son derece basittir.

VÜCUTTA YAĞ YAKAN BESİNLER NELER?

yag-yakan-yiyecekler-724x394

Vücutta aşırı yağlanmanın önüne geçmek için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Vücudu ideal kiloda tutan besinlerden biri deniz yosunudur. Deniz yosunu, içeriğinde iyot sayesinde tiroit hormonunun düzgün çalışmasını sağlar. Tiroit bezi metabolizma hızını düzenleyen önemli bir yapıdır. Deniz yosunu metabolizmayı hızlandırdığı için fukoksantin ile birlikte kalori yakmaya yardımcıdır.

Yaz Aylarında Burun Estetiği: Dikkat Edilmesi Gerekenler Yaz Aylarında Burun Estetiği: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme uzmanları, metabolizmayı hızlandıran besinler arasında kakaoyu öne çıkarıyor. Araştırmalara göre kakao, vücutta yağ birikmesini önleyip bunu enerjiye çeviriyor. Tüketilen kalori miktarını azaltmaya yardımcı olan kakao zayıflamayı destekler. Zencefil kilo vermede en etkili besinlerden biridir. Zencefil içeriğindeki şogaol bileşikleri vücuttaki ödemi atmaya yardımcıdır.

KİLO VERMEYE YARDIMCI GIDALAR

Mercimek, soya fasulyesi ve nohut gibi baklagiller sağlıklı yaşam için önemlidir. Protein bakımından zengin olan bu bakliyatlar metabolizmayı hızlandırmada müthiş etkilidir. Lif bakımından zengin olduklarından obeziyeti kontrol eder ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Acı biber, kapsaisin maddesi sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Araştırmalar acı biber tüketiminin her gün 50 kaloriye kadar yakmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca acı biber iştahı bastırır ve tokluk hissiyle kilo vermede kolaylık sağlar.

Kaynak: (Haber Merkezi)