Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı

Çad’ın başkenti Encemine’de gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Çad arasındaki güvenlik işbirliği konuları masaya yatırıldı. Çad Güvenlik ve Göç Bakanı Muhammed Charfadine Margui, Türkiye’nin Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız’ı makamında ağırladı.

Türkiye İçişleri Bakanı’ndan mektup

Büyükelçi Kaygısız, görüşmede Çadlı bakana, Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan bir mektup iletti. Mektupta, Türkiye ve Çad arasında güvenlik alanında Kasım 2016’da imzalanan işbirliği anlaşmasının Çad tarafınca onaylanmasının önemine vurgu yapıldı. Kaygısız, anlaşmanın onaylanmasının iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğini daha da güçlendireceğini ifade etti.

Çad polisine yönelik eğitim projeleri

Bakan Margui ise mektubu memnuniyetle karşıladığını ve anlaşmanın onaylanması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Margui, Türkiye ve Çad arasındaki ikili ve çok taraflı anlaşmaların şartlarını yerine getirmek suretiyle güvenlik alanındaki işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Görüşmede ayrıca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde yürütülen Çad polisine yönelik eğitim projeleri de ele alındı. Bu projeler kapsamında, Çad polisine Türkiye’de ve Çad’da iki aşamalı bir eğitim verileceği bildirildi. Eğitimlerin ilki mayısta Türkiye’de, ikincisi ise haziranda Çad’da düzenlenecek. Eğitim projesi, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Ofisi (UNODC) ile işbirliği içinde hayata geçirilecek.

Kaynak: AA