Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan 50’yi aşkın model aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine nakdi ve ayni destekler verilir. Bakanlık destekleri ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan hanelerin kendileri ve bazı durumlarda hane halkı üyelerinin her biri için geçerli olabilir. Bu, destek talep edilen duruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocuklar için düzenlemiş olduğu yardım modeli, anne hayatta ise onun başvurusu ile gerçekleşir. Yanı sıra ihtiyaç sahipliği kriteri olmadan annelere destek sağlayan kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kamudan iki farklık kategori altında karşılıksız ödeme desteği alabilen kadınlar için ilgili programların detayları paylaşılmıştır.

YALNIZCA İHTİYAÇ SAHİBİ ANNELER İÇİN GEÇERLİ

odatv-image-103-0c10140f17f040

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, annelere ‘sigortalı çalışma’ şartı aranmaksızın doğum sayılarına göre nakit desteğinde bulunur. Söz konusu destek tutarları; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 ve üzeri çocuk için se 600 TL’dir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen anne, Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabilir.

ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü

ÇALIŞAN ANNELERE 112 GÜNLÜK TOPLU ÖDEME

Doğum yapmış olan annelere ödeme yapan kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Çalışan kadının doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere 112 günlük ücretli izin hakkının olduğunu belirten kamu kurumu, güncel olarak ödenen tutarı açıkladı.

Asgari ücret karşılığında çalışan bir kadının doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplamda 112 günlük izni karşılığında alacak olduğu rapor parası 33.387,3 TL’dir. Eğer kişinin izne çıkmadan önce maaşı 15 bin TL seviyesinde ise çalışan anne Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplamda 37.333,3 TL’lik doğum parası ödemesi alır.

Çalışan annelerin doğum izni parasını alabilmeleri için sağlamaları gereken temel şartlar şu şekildedir:

·         Doğumdan önceki 365 gün içerisinde en az 90 günlük sigorta priminin yatırılmış olması,

·         Kadın çalışanın doktorundan alacağı raporu işverenine teslim etmiş olması.

Kaynak: (Haber Merkezi)