Ekonomik koşulların küresel çapta ağırlaşmaya başlaması ile birlikte birçok kişi maaşları ile ay sonlarını görememeye başladı. Hali hazırda maaşlı çalışanların dahi ekonomik açıdan oldukça zorlandıkları şu günlerde, dar gelirli vatandaşlar iyiden iyiye köşeye sıkıştı. Gıda giderlerinden barınma giderlerine kadar birçok kalemde ödeme yapmakta güçlük çeken vatandaşlar, devlet desteklerini hiç olmadığı kadar yakından takip etmeye başladı.

Bir süredir etkili olan zorlu ekonomik şartlar sebebi ile mevcut destek modellerinin kapsamlarını genişleten yanı sıra toplumun ilgili kesimlerini kapsayan yeni yardım modelleri üzerinde de çalışmayı sürdüren hükümet yetkilileri, son olarak resmi nikahlı olup da eşlerini kaybetmiş olan kadınlara seslendi. Birçok kişinin bakanlığın bu ödeme desteğinden haberdar olmadığını belirten yetkililer, ilgili modele ilişkin tüm detayları paylaştı.

EŞLERİ VEFAT ETMİŞ OLAN KADINLAR YARARLANABİLİR

65603

Çocuklar, hastalar, yaşlılar, iş arayanlar, İŞKUR aracılığı ile istihdam edilmiş olanlar ve daha birçok farklı kategori içerisinde bulunanlar için onlarca sosyal yardım modeli geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, son olarak kadınlar için düzenlemiş olduğu destek modeli ile ilgili detayları paylaştı. İlgili modele yalnızca resmi nikahlı son eşlerini kaybetmiş olan kadınların başvuru yapabileceklerini belirten yetkililer, başvuruların Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine şahsen yapılması gerektiğini bildirdi.

VEFAT ETMİŞ EŞ İÇİN VERİLEN DESTEK NE KADAR?

3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi sayılıp son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlar için düzenlenmiş olan yardım modeli kapsamında kadınlara 2 ayda bir olacak şekilde 2 bin TL tutarında ödeme yapılmaktadır. Ödemeler, başvuruları onaylanmış olan kadınlar adına PTT hesaplarına aktarılmaktadır. 2 ayda bir kimlik kartı ile PTT şubesine şahsen müracaat eden hak sahipleri, o döneme ilişkin yardım tutarını çekebileceklerdir.

Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu! Kasımda Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Yatırımlar Belli Oldu!

Bakanlığın ilgili desteğine ilişkin önemli bir noktaya değinen yetkililer, son resmi nikahlı eşi vefat etmiş ancak vefat durumundan önce o kişiden boşanmış olan kadınların, destek modelinden yararlanamayacaklarını bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi