Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan erken emeklilik hakkına sahip mesleklerin listesinin güncellendiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere göre maden işçileri, öğretmenler, havacılık sektörü ile kamu ve sağlık çalışanlarının da erken emeklilik hakkına sahip meslekler listesine dahil edildiği iddialarının doğru olmadığı belirtildi. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu liste üzerinde güncelleme yaparak ağır çalışma koşullarına maruz kalan işkollarındaki çalışanlara erken emeklilik hakkı tanıdığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Çalışma Bakanlığı'nın yayımladığı basın açıklamasında, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamında belirli işyerlerinde ve işlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresi zammı hakkından yararlanabileceği ifade edildi. Ancak mevcut kanun maddesinde herhangi bir yeni düzenleme veya değişiklik yapılmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, fiili hizmet süresi zammının kapsamının belirlenmesinde Anayasa Mahkemesi kararları, Avrupa Birliği ve gelişmiş ülke uygulamaları, iş sağlığı, iş güvenliği ve teknolojik gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu belirtildi. İş kollarının çalışanların yaşam beklentisi ve işin doğası göz önüne alınarak belirlendiği ifade edildi.

Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı

Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı açıklama ile erken emeklilik hakkına ilişkin yayılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı net bir şekilde ortaya konulmuş oldu. Bakanlık, kamuoyunu yanlış bilgilendiren ve dezenformasyona sebep olan haberlerle mücadelesini sürdüreceğini bildirdi.

(Haber Merkezi)