Açıklamaları ile gündemden düşmeyen ünlü isim Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak kiviye vurgu yaptı ve bu meyvenin çok sağlıklı olduğunu ifade etti.

Karatay, kivinin cilt, bağışıklık, metabolizma ve hücre sağlığı açısından çok faydalı olduğunu belirtti. Peki kivi nasıl tüketilmeli, hangi saatlerde yenmeli, kivinin faydaları nelerdir? İşte Karatay’ın açıklamaları ve kivi ile ilgili merak edilenler…

KARATAY: KİVİ YİYENİ 10 YAŞ GENÇLEŞTİRİR

hjjh-30

Prof. Dr. Canan Karatay, yapmış olduğu açıklamasında kivinin yaşlanma karşıtı bir meyve olduğunu duyurdu. Karatay, kivinin C vitamini bakımından çok zengin olduğunu ve cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıkları önlediğini söyledi ve “Kivi yiyen 10 yaş gençleşir. Kivi, cildi sıkılaştırır, parlaklık verir, lekeleri azaltır. Kivi, antioksidanlar sayesinde hücreleri korur ve gençleşmeye yardımcı olur” dedi.

Karatay, kivinin akşam saatlerine kadar günün her anı yenilebileceğini, ancak akşam yemeğinden sonra yenmemesi gerektiğini belirtti. Karatay, Kivinin, sabah kahvaltısı, öğle yemeği öncesi ya da sonrası gibi ara öğünlerde yenilebileceğini ifade etti ve “akşam yemeğinden sonra yenirse, şeker içerdiği için zararlı olabilir. Kivi, şeker hastaları için de faydalıdır, ancak onlar da akşam yemeğinden sonra yememelidir” diye konuştu.

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Karatay, kivinin faydalarını şöyle sıraladı:

Kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. C vitamini ile hastalıklara karşı direnci artırır, nezle ve gribe karşı korur. Kivi, lif içeriği ile sindirimi destekleyen bir meyvedir. Metabolizmayı hızlandırır, kabızlığı önler, kilo vermeye yardımcı olur.

Kivi, vitamin ve minerallerle sağlıklı hücre sayısını artıran bir meyvedir. Vücudu genç ve enerjik tutar, kansere karşı korur, kalp sağlığını destekler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı

Karatay, kivinin faydalarını anlatırken, kivinin tropikal bir meyve olduğunu ve kış aylarında yetiştiğini de hatırlattı. Karatay, “Kivi, yeni hasat zamanında ekşi, zamanla olgunlaşınca tatlı olur. Ekşi kivi daha fazla C vitamini içerir, tatlı kivi ise daha fazla şeker içerir. Bu yüzden kiviyi olgunlaşmadan önce yemek daha faydalıdır” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)