Dünya Bankası'nın açıklamasına göre, Orta Asya-Güney Asya Elektrik İletim ve Ticaret Projesi (CASA-1000), Afganistan İslam Emirliği'nde yeniden başlatılacak. Tacikistan, Kırgızistan ve Pakistan'da inşası neredeyse tamamlanan CASA-1000 projesi, diğer katılımcı ülkelerin de talebiyle Afganistan'da hayata geçirilecek.

CASA-1000 projesi, Tacikistan ve Kırgız Cumhuriyeti'nden Afganistan üzerinden Pakistan'a temiz enerji aktarımını hedefliyor. Bu bölgesel proje kapsamında Pakistan'a 1.000 megavat, Afganistan'a ise 300 megavat elektrik sağlanacak.

Afganistan, CASA-1000 projesiyle birlikte sadece elektrik değil, aynı zamanda elektrik hatları üzerinden internet iletişiminden de faydalanacak. Projenin tamamlanmasıyla Kırgızistan ve Tacikistan'dan gelen enerji, Pakistan'a aktarılacak, böylece bölgesel iletişim ağı da güçlenecek.

Türkiye’nin Savunma Başarılarına Kore’den Övgü Türkiye’nin Savunma Başarılarına Kore’den Övgü

Afganistan İslam Emirliği Ekonomi Bakanlığı, CASA-1000 projesine destek verdiğini ve bu projenin hayata geçirilmesi için gereken çalışmalara başlamaya hazır olduğunu belirtti. Ekonomi Bakanı Yardımcısı Abdullatif Nazari, projenin önemine vurgu yaparak, bağışçı kurumların desteğini beklediklerini ifade etti.

CASA-1000 projesinin yeniden başlatılması, bölgesel kalkınma ve enerji ticaretinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: (İLKHA)