Bitcoin Fiyatı Mt. Gox Açıklamasının Ardından 62 Bin Doların Altına Geriledi Bitcoin Fiyatı Mt. Gox Açıklamasının Ardından 62 Bin Doların Altına Geriledi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bir televizyon programında enflasyonla mücadelede sağlanan ilerlemeler ve gelecek döneme ilişkin hedefler hakkında açıklamalarda bulundu.

Cari açığın ve bütçe açığının önemli ölçüde azaldığını, ekonomik temelin güçlendiğini ve risklerin azaldığını kaydeden Yılmaz, 2023'te cari açığın milli gelirin yüzde 4'ü civarında olduğunu, 2024'te ise bu oranın yüzde 2,5'in altına düştüğünü ifade etti.

Enflasyonla mücadeleyi üç ana döneme ayırdıklarını belirten Yılmaz,  " Enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zeminde güçlendiren adımlar attık. Mayıs'tan sonra düşüş başlayacak dedik. Temmuz-Ağustos-Eylül'de devam edecek düşüş süreci. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38'ler seviyesine gelecek. 2026'da ise yüzde 10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız." dedi.

Yılmaz, bütçe dengesi, dış denge ve büyümenin kompozisyonu açısından güçlü bir temel oluşturduklarını, enflasyonun yavaşlamasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: (İLKHA)