Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın çağrı merkezi ALO 181, geçen yıl rekor bir başarıya imza attı. Bakanlık, toplamda 1 milyon 183 bin 924 çağrıyı yanıtlayarak vatandaşların çevresel, şehircilik ve iklim değişikliği konularındaki sorularına çözüm üretti.

ALO 181 hattının özellikle 2022'deki depremin ardından yüzde 58 artış gösterdiği belirtildi. Kentsel dönüşüm, tapu ve kadastro, çevre şikayetleri gibi birçok konuda vatandaşlardan gelen sorulara bakanlık tarafından cevap verildi.

Kentsel Dönüşümde Yoğun Talep:

Bakanlığın ALO 181 hattına en fazla gelen soruların başında kentsel dönüşüm yer alıyor. Toplam 124 bin 292 kentsel dönüşümle ilgili soru, ALO 181 tarafından yanıtlandı. Bu alandaki talepler, önceki yıla göre yüzde 264'lük bir artış gösterdi.

Bölgesel ve İl Bazlı Dağılım:

Anayasa Mahkemesi’nden Tarihi Karar: Anayasa Mahkemesi’nden Tarihi Karar:

Çağrılara bölgesel bakıldığında, en fazla çağrı yüzde 24 ile Akdeniz Bölgesi'nden geldi. İstanbul, 141 bin 407 çağrı ile en fazla aranan il oldu. İstanbul'u deprem bölgesi illeri takip etti.

Vatandaş Memnuniyeti ve Bakan Özhaseki'nin Açıklamaları:

Vatandaş memnuniyeti ALO 181 hattı için yüzde 91 olarak kaydedilirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "ALO 181 Türkiye'nin en interaktif ve en çözüm üreten danışma hattı. İnşallah vatandaşlarımızla daha güçlü irtibatlar kurarak sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretmeye devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: AA