Sürekli Denetim ve Ceza Uygulamaları Bakanlık, sanayi tesisleri ve diğer faaliyetler üzerindeki denetimleri kesintisiz sürdürüyor. Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri ile 773 sanayi bacasındaki kirletici parametreler 7/24 izleniyor. Bacasına ölçüm sistemi kurma zorunluluğu olmayan tesislerin emisyonları da periyodik ölçümlerle kontrol altında tutuluyor.

Geniş Kapsamlı Denetimler ve Sonuçları Geçen yıl gerçekleştirilen 8 bin 450 denetim sonucunda, mevzuata aykırı hareket eden 496 tesise ceza yağdı. Ayrıca, çevre kirliliğine neden olan 86 tesise faaliyet durdurma kararı verildi.

Online İzleme ve Temiz Hava Merkezleri Bakanlık, sahadaki denetimlerin yanı sıra, hava kalitesi izleme çalışmalarını etkinleştirmek için 8 Bölgesel Temiz Hava Merkezi kurdu. Türkiye genelindeki 81 ilde bulunan 380 hava kalitesi izleme istasyonu, uluslararası standartlara uygun şekilde hava kalitesini çevrim içi ölçüyor. İstasyonlardan elde edilen veriler, "Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı"na saatlik ortalamalar olarak iletiliyor ve bu bilgiler çevre politikalarının şekillendirilmesinde kullanılıyor.

Gümrük Kapısı’nda 276 Kilogram Uyuşturucu Ele Geçirildi Gümrük Kapısı’nda 276 Kilogram Uyuşturucu Ele Geçirildi

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı