CHP’de 3 aydır yapılamayan TBMM İdare Amirliği seçimi için, eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği Orhan Sümer ile Özgür Özel’in desteklediği Yaşar Tüzün yarışacaktı. Ancak Özel, Sümer’i iki gün önce gece yarısı CHP Genel Merkezi’ne çağırarak adaylıktan çekilmesini istedi. Özel, Sümer’e ‘Adaylıktan çekilmezsen, partiyi bölüp kaybederiz’ dedi. Sümer ise Özel’in baskısına boyun eğmek zorunda kaldı.

35 Parti Seçim Yarışına Hazır 35 Parti Seçim Yarışına Hazır

Karalar ve Seçer’in Adaylığı Tehlikeye Girdi

Sümer, evine gittiğinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın telefonunu açtı. Karalar, Sümer’e ‘Adaylıktan çekilmezsen, benim ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in adaylıkları iptal edilecek’ diye uyardı. Karalar ve Seçer, Özel’in rakipleri arasında yer alıyordu. Sümer, bölgede etkili bir isim olduğu için, adaylıktan çekilirse Karalar ve Seçer’in adaylıklarını koruyabileceğini söyledi. Sümer, CHP Meclis Grubu’nda yapılacak seçimden kısa bir süre önce adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Tüzün, İdare Amirliği Seçimini Kazandı

Sümer’in adaylıktan çekilmesiyle birlikte, TBMM İdare Amirliği seçiminde tek aday kalan Yaşar Tüzün, seçimi kazandı. Tüzün, 122 oy alırken, 2 oy geçersiz sayıldı. Tüzün, seçim sonrası yaptığı açıklamada, ‘Bu bir demokrasi yarışıydı. Orhan Sümer kardeşimiz de çok değerli bir arkadaşımızdır. Onun adaylıktan çekilmesi, partimizin birliği ve bütünlüğü için bir fedakarlıktır. Ben de bu görevi layıkıyla yapmaya çalışacağım’ dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)