Çin’den ithal edilen ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastiklerine yönelik dampinge karşı uygulanan önlem, nihai gözden geçirme soruşturması sonucunda devam ettirildi. Önlem, CIF bedelinin yüzde 60’ı oranında uygulanacak.

Çin menşeli dış lastiklere dampinge karşı soruşturma tamamlandı

Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli “ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastikleri (kauçuktan yeni dış lastikler)” ithalatına yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı önlemin gözden geçirilmesi için bir soruşturma başlattı. Soruşturma, yerli üretici Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin başvurusu ve diğer lastik üreticilerinin desteği üzerine açıldı.

Soruşturma sonucunda, Çin menşeli ürünlere yönelik önlemin kaldırılması halinde damping ve zararın devam edeceği veya tekrar ortaya çıkacağı tespit edildi. Bu nedenle, önlemin uygulanmaya devam edilmesine karar verildi.

Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte Dolar ve Euro’da Yeni Rekorlar: Döviz Kurları Yükselişte

Dampinge karşı önlem yüzde 60 olarak belirlendi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, Çin’den ithal edilen otobüs ve kamyonlarda kullanılanlar (yükleme endeksi 121’i geçenler), tarım ve orman taşıtları ve makinelerinde kullanılan türde olanlar, yapı, madencilik veya sanayi elleçleme taşıtları ve makinelerinde kullanılan türde olanlar ile yalnız ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastiklerine dampinge karşı CIF bedelinin yüzde 60’ı oranında önlem uygulanacak.

Bu önlem, tebliğin yayımı tarihinden itibaren 5 yıl sonra sona erecek. Ancak, önlemin sona erme tarihinden önce bir nihai gözden geçirme soruşturması başlatılırsa, önlem soruşturma bitene kadar yürürlükte kalacak.

Kaynak: AA