Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bugün sabah saatlerinde 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi (CENC), depremin yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini ve merkez üssünün Kızılsu Kırgız Özerk İli’nin Akçi ilçesi olduğunu açıkladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı

Can kaybı veya maddi hasar var mı?

Depremde, can kaybı veya maddi hasar yaşanıp yaşanmadığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Deprem bölgesindeki yerel kaynaklar, depremin şiddetli bir şekilde hissedildiğini ve bazı evlerde çatlaklar oluştuğunu bildirdi. Depremzedelerin durumunu takip etmek için bölgeye ekipler sevk edildiği belirtildi. 

Sincan Uygur Bölgesi’nde sık sık deprem oluyor

Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Çin’in en büyük ve en kalabalık özerk bölgesi olarak biliniyor. Bölge, Himalaya, Kunlun ve Tien Şan dağları gibi büyük dağ sıralarının kesiştiği bir alanda yer alıyor. Bu nedenle, bölgede sık sık deprem meydana geliyor. Bölgede son 10 yılda 5 büyüklüğünün üzerinde 20’den fazla deprem kaydedildi.  

 

Kaynak: (İLKHA)