Çin'in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları ikinci gününde de devam ediyor Çin, Tayvan üzerindeki egemenlik anlaşmazlığı nedeniyle askeri tatbikatlarına devam ediyor.

Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü Rusya’da Test Uçuşu Yapan Yolcu Uçağı Düştü: 3 Ölü

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Doğu Cephesi Komutanlığı tarafından yürütülen tatbikatın ikinci gününde, Tayvan ve çevresinde "muharebe alanını ve kritik sahaları ele geçirme ve kontrol etmeye" odaklanan harekatlar gerçekleştirileceği açıklandı.

"Müşterek Kılıç-2024A" adı verilen tatbikat, Tayvan Boğazı ve çevresinde gerçekleştiriliyor. Tatbikata kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinden birlikler katılıyor.

Çin ordusunun kara, hava, deniz ve füze birliklerinin katıldığı tatbikatın, "bağımsızlık karşıtı faaliyetleri cezalandırma" ve "dış müdahaleye karşı uyarma" amaçlı olduğu vurgulandı.

Çin askeri gazetesi PLA Daily'de bugün yayınlanan bir köşe yazısında, tatbikatların Tayvanlı ayrılıkçıları cezalandırmayı ve yabancı ülkeleri uyarmayı amaçladığı görüşü yinelenirken, Tayvan'ın yeni lideri Lai, cumhurbaşkanı olarak ilk konuşmasında bu tutumuna,  "anlayacağı dilde yanıt verme" hedeflendiği belirtildi.

Tayvan'da 13 Ocak'taki başkanlık seçimini kazanan iktidardaki Demokrat İlerici Partinin (DPP) adayı Lai Ching-te, bu hafta görevine başlamıştı.

Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık ve egemenlik anlaşmazlığı devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı