Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, Covid-19 salgınına dair endişe verici açıklamalarda bulundu. Dr. Kırımlı, Türkiye genelinde aralık ayında yaşanan Covid-19 ölüm oranlarında yüzde 20'ye varan bir artış olduğunu ifade etti. Bu artışın, ortalama olarak 6 bin kişinin fazladan hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirten Dr. Kırımlı, özellikle mevsimsel grip ve Covid-19'un bir araya gelmesinin salgını daha da şiddetlendirdiğini vurguladı.

Önceki Kovid-19 salgınlarında gözlemlenen pik dönemlerinin bu sefer de tekrarlanabileceği uyarısında bulunan Dr. Kırımlı, nisan-mayıs aylarında yeni bir Kovid-19 atağının yaşanabileceğini öngördü. Salgının bu dönemde şiddetli olmasa da, influenza vakalarının azalmasıyla birlikte tekrar bir Kovid-19 atağının gerçekleşme olasılığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Teşekkür: Sağlık Alanında Yeni Düzenlemeler Kabul Edildi Sağlık Bakanı Koca'dan Teşekkür: Sağlık Alanında Yeni Düzenlemeler Kabul Edildi

Dr. Kırımlı, insanların bir araya geldiği Ramazan bayramının da salgının yayılmasına katkı sağlayabileceğini söyledi. Önlem olarak basit tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Dr. Kırımlı, maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uyum ve solunum yolu enfeksiyonu belirtileri taşıyan kişilerin dikkatli olmasıyla salgınların önüne geçilebileceğini ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)