Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan 15 Temmuz Mesajı: Milli İrade Güçlenerek Varlığını Sürdürecek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan 15 Temmuz Mesajı: Milli İrade Güçlenerek Varlığını Sürdürecek

Ankara'da gerçekleşen bir konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede istikrarsızlık yaratma çabalarına karşı sert bir duruş sergiledi. NATO'daki müttefiklerine yönelik beklentilerini dile getiren Erdoğan, terörle mücadelede birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Erdoğan, "NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma ihtimali kuşkusuz endişe vericidir. Bu sonuca yol açabilecek her türlü adımdan bilinçli olarak kaçınılmalıdır." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarında dikkat çeken bir başka nokta ise, Şanghay İşbirliği Örgütü ve BRICS gibi yapıların NATO'ya alternatif olmadığını düşündüğünü ifade etmesi oldu. İsrail'in bölgedeki rolüne ve çatışma potansiyeline de değinen Cumhurbaşkanı, İsrail'in tehditlerinin sona ermesi gerektiğini vurgulayarak bölgenin daha fazla çatışma ve savaş riskiyle karşı karşıya kalmaması gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan, "Bölgemizde bir terör devleti kurabileceklerini düşünenler için bu büyük bir hayaldir ve asla gerçekleşmeyecektir." diye konuştu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı