Temmuz ayında yüzde 25 oranında maaş zammı alan ancak o dönemden bu yana memurlara oransal zamma ek olarak verilmiş olan 8 bin 77 TL’lik seyyanen zamdan yararlanamadıkları için tepki göstermeyi sürdüren emekliler, gündemden düşmemeye başladı. Ek zam taleplerinin Meclis’in yeni yasama döneminde karşılanacağını umut eden ancak ekim ayında açılan Meclis’ten kendileri için bir karar çıkmaması sebebi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşayan emekliler, son olarak Cumhuriyet ikramiyesinden faydalandı.

Ek zam yerine Cumhuriyet ikramiyesini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekim ayı içerisinde yapmış olduğu açıklamada ödemelerin kasım ayının ilk haftası itibari ile yapılacağını ifade etmişti. Nitekim söz konusu ödemelerin geçtiğimiz günlerde yapıldığı ve milyonlarca kişinin maaş harici 5 bin TL’yi hesaplarında görüntüledikleri öğrenildi.

Emekli ikramiyesi uygulaması ile bir nebze olsun yüzleri gülen milyonlarca kişi şimdi de ocak dönemi zamları için geri sayıma başlarken bu kez de emekli çiftçileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre hükümet yetkilileri, ikramiye ödemelerinden yararlanamamış olan çiftçiler için harekete geçti.

ŞİKAYET YAĞDI

cumhurbaskani-erdogan-emekli-ikramiyesi-yeni-duzenleme-429-body

Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümü için özel olarak hayata geçirilen ve tek seferliğine olacak şekilde uygulanacağı belirtilmiş olan 5 bin TL’lik emekli ikramiyesi, yalnızca çalışmayan emeklilere ödenmişti. Uygulamanın bu şartından mustarip olan bazı kişilerin AK Partili milletvekillerini telefon yağmuruna tuttukları öğrenildi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı oldukları için ‘çalışan emekli’ statüsünde değerlendirilen ve bu neden ile de 5 bin TL’lik ikramiye ödemesinden yararlanamayan birçok kişi, Yeni Asır’ın haberine göre “Biz seneler önce sisteme kayıt yaptırmıştı. Hala devam ettiğini bile bilmiyorduk. Yıllardır çalışmıyoruz” ifadelerini kullandı. Emekli çiftçilerin bu şikayetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmiş olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan "Enflasyon" Değerlendirmesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan "Enflasyon" Değerlendirmesi

HAREKETE GEÇİLDİ

Edinilen bilgilere göre AK Parti grubu ve parti yönetimi tarafından iletilen emekli çiftçi talepleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı harekete geçirdi. Yeni Asır’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ÇKS sistemine kayıtlı olan emekli çiftçiler ile ilgili bir düzenleme yapılmasının doğru olacağına karar verdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)