Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçti. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ana gündem maddesinin Gazze’deki katliam olduğunu belirten Erdoğan, iç ve dış politikaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Pegasus, Kurban Bayramı İçin 97 Ek Sefer Düzenleyecek Pegasus, Kurban Bayramı İçin 97 Ek Sefer Düzenleyecek

Erdoğan: Türk Devletleri Teşkilatı zirvesinde birliğimizi perçinledik

Erdoğan, son dönemde katıldığı etkinlikler, zirveler, görüşmeler ve açılış törenleri hakkında bilgi verdi. Kazakistan’ın ev sahipliğinde Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine değinen Erdoğan, “Türk Devletleri Teşkilatı zirvesinde birliğimizi, beraberliğimizi bir kez daha perçinledik” dedi.

Erdoğan: Batılı güçler bölgemizde yeni bir dönemin başladığını idrak edemiyor

Erdoğan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına da değinerek, “Kimi Batılı güçler bölgemizde yeni bir dönemin başladığını hala idrak edemiyor. Gerçekleşmesi mümkün olmayan ham hayalleri körükleyerek Ermenileri istismar ettiler, kullandılar, güvensizliğe mahkum ettiler. Bu gerçeğin de Ermenistan’ın görüp kabullenmesi gerekiyor. Batılı ülkeler tarafından gönderilen hiçbir silah ve mühimmat kalıcı barış ortamının sağlayacağı huzurun yerini tutamaz. Ermenilerin barış fırsatını farklı hülyalara kapılarak boşa harcamamak en büyük temennimizdir. Ermenistan’a Azerbaycanlı kardeşlerimizin uzattığı barış elini tutması çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

Erdoğan: Sosyal devlet uygulamalarında mevcutla yetinmiyor kendimizi sürekli geliştiriyoruz

Erdoğan, sosyal devlet uygulamalarına da değinerek, “Ülkemize dünyanın en geniş kapsamlı sosyal güvenlik ve sağlık sistemini kazandırdık. Sosyal güvenlik dışında hiçbir vatandaşımızın kalmaması için özel çaba harcadık. Çeşitli destek programlarından evde bakım hizmetlerine farklı alanlarda yeni düzenlemeleri devreye aldık. Diğer alanlar gibi sosyal devlet uygulamalarında mevcutla yetinmiyor kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Darülaceze Sosyal Yaşam bunun en son örneğiydi” dedi.

Erdoğan: Darülaceze Sosyal Yaşam muhteşem bir eserdir

Erdoğan, Darülaceze Sosyal Yaşam’ın açılış törenine de değinerek, “İnşaat alanı 146 bin metrekareyi bulan, 928 yatak kapasitesine sahip 23 bloğu, camisi, kilisesi ve havrasıyla gerçekten muhteşem bir eseri ülkemize kazandırdık. Yaşadığımız deprem felaketine rağmen 1,5 yıl gibi kısa sürede inşasını tamamladığımız Darülaceze’nin milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Yurt dışında da mazlum, mağdur, ezilenlerin yanındayız

Erdoğan, yurt dışında da mazlum, mağdur, ezilenlerin yanında olduklarını belirterek, “AFAD’ımız, Kızılayımız, TİKA’mızla dünyanın en zor coğrafyalarında faaliyet gösteren ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyoruz” dedi.

Erdoğan: Gazze’de kelimenin tam anlamıyla bir vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgali, 2. Dünya Savaşı’nda yaşananları aratmayan bir gaddarlık yapılmaktadır

Erdoğan, Gazze’deki duruma da değinerek, İsrail’in saldırılarını şiddetle kınadı. Erdoğan, “Gazze’de kelimenin tam anlamıyla bir vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgali, 2. Dünya Savaşı’nda yaşananları aratmayan bir gaddarlık yapılmaktadır. Hamile kadınları katletmekle övünen bir cinnet hali içindeler. Çocukları, yaşlı erkek ve kadınları uçaklarla, tanklarla, toplarla bombalayarak, üzerlerine mermi yağdırarak öldürmenin adı savaş değil barbarlık, eşkıyalık, devlet terörüdür” dedi.

Erdoğan: Netenyahu İsrail halkı üzerinde yitirdiği itibarı hastaneleri, ibadethaneleri, okulları bombalayarak yeniden canlandırmak peşindedir

Erdoğan, İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’yu da eleştirerek, “Netenyahu İsrail halkı üzerinde yitirdiği itibarı hastaneleri, ibadethaneleri, okulları bombalayarak yeniden canlandırmak peşindedir. Neredeyse tüm hastaneler ya yıkıldı, ya zarar gördü ya da kullanılamaz hale geldi. El Ehli Baptist ve Şifa hastanelerinde yaşanan vahşeti hepimiz takip ettik. Bu hastanelerle ilgili İsrail’in ortaya attığı iddiaların tamamen safsata olduğu anlaşıldı” diye konuştu.

Erdoğan: Güya medeni dünya İsrail’in hastanelere dönük saldırılarını sessizce seyretti

Erdoğan, uluslararası toplumun İsrail’in saldırılarına sessiz kaldığını da söyleyerek, "Güya medeni dünya İsrail’in hastanelere dönük saldırılarını sessizce seyretti. Savaş hukukunun açık ihlali olan İsrail’i kendisini savunma hakkı olarak diyen ülkeler gördük.

Kaynak: (İLKHA)