Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana'da Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı kabul etti. Türkiye-Macaristan ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve küresel gelişmeler ile siyonist işgal rejiminin Gazze'ye yönelik saldırıları ele alındı.

Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı

Kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası topluma Filistin'deki insan hakları ihlallerine son vermek için etkin adımlar atma çağrısı yaptı. Türkiye'nin barışçıl çabalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, küresel barış ve bölgenin huzuru için insani yardımların önünün açılması ve soruna çözüm için garantörlük mekanizması oluşturulmasının önemini vurguladı.

Filistin'deki insan hakları ihlallerinin durdurulması için uluslararası toplumun harekete geçmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm ilgili aktörlerin katılımıyla hızlı ve etkili bir çözüm mekanizması oluşturulmasının bölgeye barış getireceğine inandığını dile getirdi.

Görüşmede, Türkiye-Macaristan ilişkilerinin güçlendirilmesi ve işbirliğinin artırılması konuları da ele alındı. İki lider, bölgesel ve küresel konularda işbirliğini daha da ilerletme konusunda mutabık kaldı.

(İLKHA)