Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Zirvesi'ne mahalli idareler seçimlerine hazırlıkları dolayısıyla katılamadığı için video mesaj gönderdi. Erdoğan, Türkiye'nin Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve güvenliği konusundaki desteğini vurguladı ve barışın sağlanması için diplomasiye şans verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan ile Görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan ile Görüşecek

Erdoğan, barışın sağlanması amacıyla müzakere masasının yeniden kurulmasına hazır olduklarını belirtti. Ayrıca, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in 10 maddeli barış planını desteklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin, barış girişimlerinde her iki tarafın da bir araya getirilmesinin önemini vurgulayan Erdoğan, Karadeniz Girişimi'nin de devam ettiğini ve Karadeniz'de güvenlik için yeni bir düzenleme üzerinde Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde olduklarını açıkladı.

Erdoğan ayrıca, Balkanlar'daki iş birliği sürecinin yakın coğrafyalara da etki etmesini dilediğini ifade etti ve zirveye ev sahipliği yapan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve emeği geçenleri tebrik etti.

Kaynak: (İLKHA)