Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Başkanlığında düzenlenen AFAD-DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin %71'inin deprem riski altında olduğunu belirterek kentsel dönüşüm çalışmalarının tercihten öte bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

Bakan Kacır'dan 15 Temmuz mesajı Bakan Kacır'dan 15 Temmuz mesajı

Erdoğan, bugün gerçekleştirilen törenle sel ve taşkınları azaltma yolunda kritik bir adım daha attıklarını belirtti. Devletin ilgili kurumlarının, sel, taşkın afeti öncesi, anı ve sonrasına müdahale noktasında lojistik ve teknik kapasitesini güçlendirdiklerini ifade etti.

Protokol kapsamında DSİ'ye kullanım için 111 iş makinesinin devri teslim edildiğini belirten Erdoğan, bu sayede DSİ'nin ekskavatör sayısının 816'ya ulaştığını bildirdi.

Karadeniz Bölgesi'nde Başlayacak

Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarının özellikle Karadeniz Bölgesi'nde risk azaltma faaliyetleriyle başlayacağını duyurdu. Sel, taşkın ve heyelan afetlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, bölgedeki temizlik ve ıslah çalışmalarına hız vereceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı, depremler, seller, heyelanlar, yangınlar gibi tabiat olaylarının önüne geçilemeyeceğini ancak bu zararların en aza indirilebileceğini vurguladı. Tedbir almanın öneminin altını çizen Erdoğan, coğrafi konumları itibariyle Türkiye'nin bu tedbirleri alması gerektiğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı