Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen ve 2 saat 10 dakika süren görüşmede, iki ülkenin Doğu Akdeniz'deki ortak çıkarlarının korunması için yakın temas içinde bulunması gerektiğini belirtti.

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Virander Paul Hayatını Kaybetti Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Virander Paul Hayatını Kaybetti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabulüne ilişkin açıklama yapıldı.

Toplantıda Türkiye-Libya ilişkileri, Libya'daki son gelişmeler, İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel konuların ele alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
"Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye ile Libya ilişkilerinin tüm alanlarda gelişmeye devam ettiğini, Libya Milli Birlik Hükümeti'nin meşruiyetinin korunarak Libya'da birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla bir diyalog süreci başlatmanın faydalı olacağını, Türkiye'nin bu konuda elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. Türkiye ve Libya arasındaki enerji iş birliklerinin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin Doğu Akdeniz'deki ortak çıkarlarının korunması için yakın temas içinde bulunmasının gerektiğini belirtti.

Filistin davasına Libya'nın verdiği desteği takdirle karşıladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'nın da Türkiye gibi Uluslararası Adalet Divanı'ndaki İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olma kararının isabetli olduğunu söyledi."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı