Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak için Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e gitmek üzere yola çıkıyor. Zirve, bölgedeki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla düzenlenen önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 16. toplantısı, Taşkent'te gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede liderlerle bir araya gelerek heyetlerarası görüşmeler yapacak.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gidecek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gidecek

Bölgesel Ticaretin Geliştirilmesi ve Filistin Konusu Ele Alınacak

Zirvenin ana gündem maddesi, üye ülkeler arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel işbirliğini güçlendirmek olacak. Bölgesel ticareti destekleyecek adımların belirlenmesi ve ticaret hacminin artırılması için atılacak önlemler masada yer alacak.

Ayrıca zirve kapsamında bölgesel meseleler de ele alınacak. Ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve Modern İpek Yolu'nun canlandırılması için iş birliklerinin değerlendirileceği bir platform olacak. Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu hattındaki son gelişmeler de tartışılacak.

Zirvenin önemli bir konusu ise siyonist rejim saldırılarının durdurulması ve Filistin'e insani yardımların hızla ulaştırılması olacak. Bu konu, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanması adına ele alınacak.(Haber Merkezi)