Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İngiltere'de uluslararası yatırımcılar ve fon yöneticileriyle bir araya gelerek Türkiye'nin ekonomik başarı hikayesini anlattı.

Yılmaz, Türkiye'nin istikrarlı büyüme politikaları doğrultusunda son 20 yılda 13 dönem üst üste büyüme başarısı elde ettiğini ve ortalama yıllık büyümenin yüzde 5,4 olduğunu vurguladı. 2023'te yüzde 4,7'lik bir büyüme yakalayan Türkiye, Orta Vadeli Program'da öngörülen yıllık büyüme hedefine kararlılıkla ilerliyor.

Geçen yıl mal ihracatının tarihi bir rekora imza atarak 256 milyar dolarla hedefin üzerine çıktığını belirten Yılmaz, hizmet ihracatında da 100 milyar dolar sınırını aştıklarını ve turizm gelirlerinin tatmin edici düzeyde olduğunu dile getirdi.

Brent Petrolü 87,13 Dolardan Alıcı Buldu Brent Petrolü 87,13 Dolardan Alıcı Buldu

Yılmaz, Türkiye'nin enflasyonu düşürme politikalarıyla ilgili olarak 2025'te yüzde 15'e, 2026'da ise tek haneye düşmesini beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirmek ve yatırımcılara öngörülebilir bir ortam sağlamak için gerekli adımları atmaya devam ettiğini belirten Yılmaz, Türkiye'ye İngiltere'den yapılan uluslararası doğrudan yatırımların güvenin bir işareti olduğunu vurguladı.

Yılmaz, Türkiye'nin çeşitlendirilmiş yatırım fırsatlarıyla elektromobilite, yeşil enerji, kimya, petrokimya gibi sektörlere odaklanarak daha fazla yatırım çekmeyi hedeflediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın açıklamalarıyla Türk ekonomisinin geleceğe güvenle baktığı ve yatırımcılar için cazip bir destinasyon olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı