Merkez Bankası Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC ile Görüşme Yaptı Merkez Bankası Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC ile Görüşme Yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2023 İş Gücü İstatistikleri'ni değerlendirerek, ülkenin istihdamdaki güçlü performansına dikkat çekti. Yılmaz, işsizlik oranının düşmesi ve istihdamın artmasıyla kadınlar ve gençlerin de istihdamda daha fazla yer almasını beklediklerini belirtti.

Yılmaz, işsizlik oranının yüzde 9,4'e gerileyerek 9 yıl sonra tekrar tek haneli seviyelere indiğini açıkladı. İstihdam edilenlerin sayısının 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bine ulaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, kadınlar ve gençlerin iş gücüne katılma oranlarının arttığını ve işsizlik oranlarının düştüğünü belirtti. İstihdamdaki artışın sürmesini ve büyüme-istihdam ilişkisinin güçlenmesini beklediklerini ifade etti.

Yılmaz, Türkiye'nin istikrarlı büyüme performansının devam etmesiyle birlikte istihdamda artışların devamını beklediklerini vurguladı. Ayrıca, kayıt dışı istihdam oranındaki azalmanın da olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı