Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde meydana gelen silahlı saldırılarda hayatını kaybeden polislerin sayısının 15'i geçtiğini duyurdu.

Melikov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, saldırıların terör saldırısı olduğunu vurgulayarak, "Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi." dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası Rusya ve Ukrayna arasında esir takası

Melikov, Dağıstan polisinin saldırıları düzenleyenlere karşı koyduğunu ifade ederek, "Benzeri görüşlmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elinde Dağıstan'daki barış ve huzuru koruyordu. Ölenlerin arasında bir papaz dahil birkaç sivil de bulunuyor." dedi.

Melikov, Mahaçkale ve Derbent'teki terörle mücadele operasyonlarının aktif aşamasının tamamlandığını ve durumun devletin kontrolü altında olduğunu belirtterek,  "Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor." dedi.

Rusya Soruşturma Komitesi ise saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. Saldırıların ardından çıkan yangının Derbent'teki sinagogda kontrol altına alındığı ifade edildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı