6 Şubat depremlerinin ardından DASK, hemen hasar tespit çalışmalarına başlayarak Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi'nde İstanbul ekiplerinin de katılımıyla tam kadro çalışmalarını sürdürdü. Yıkık ve acil yıkılacak binalar için resmi hasar tespitleri tamamlanan konutlarda, hasar dosyaları hızla açılarak ilk ödemeler 24 saat içinde gerçekleştirildi. DASK, bölgeye özel konteyner ofisleri kurarak sigortalılara yüz yüze hizmet sağladı.

DASK, deprem sonrasında hayata geçirdiği yeni uygulamalarla vatandaşlara maddi güvence sağlamayı amaçladı. Özellikle hafif hasarlı konutlar için yüzde 15'lik avans ödemesi uygulaması ve e-Devlet üzerinden ödeme şifresine erişim imkanı sunan hizmet, sigortalılara kolaylık sağladı.

Toplam Hasar Tazminatı 35 Milyar Lirayı Aştı

Depremin ardından geçen 4 aylık süreçte, resmi hasar tespiti yapılan ve evrakları tamamlanan konutların hasar ödemeleri tamamlandı. Toplamda 600 bin hasar ihbarına karşılık 35 milyar lirayı aşan tazminat ödemesi gerçekleştirildi. Ayrıca, 1 Ocak itibarıyla güncellenen Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi ile sigorta teminatları güncel bedellere göre hesaplanacak ve enflasyon koruması altında olacak.

Rusya’dan benzin ihracatına 6 aylık yasak Rusya’dan benzin ihracatına 6 aylık yasak

DASK'tan Çağrı

Açıklamada, DASK'ın kapsamında bulunan doğa kaynaklı afet türlerinin genişletilmesi çalışmalarının sona yaklaştığı belirtilerek, vatandaşlara evlerini DASK güvencesi altına alma, poliçelerini yenileme ve finansal güvencelerini güncelleme çağrısı yapıldı. Zorunlu Deprem Sigortası'nın Zorunlu Afet Sigortasına dönüştürülmesi çalışmalarının yılın ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: AA