Kırmızı Bültenle Aranan Uyuşturucu Satıcıları Yakalandı Kırmızı Bültenle Aranan Uyuşturucu Satıcıları Yakalandı

 Gölcük’teki Deniz Harp Merkezi Komutanlığında düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Donanma Komutanı ve diğer yüksek rütbeli komutanlar, DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı’nın detaylarını paylaştı. Tatbikat, Türk Silahlı Kuvvetleri Tatbikatlar Programı’na istinaden Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca icra edilen fiili bir tatbikat olarak belirtildi.

Tatbikatın amacı, Deniz Kuvvetleri bağlısı komutanlıkların harekat yönetim becerilerini değerlendirmek, katılımcıların hazırlık seviyelerini artırmak ve çok tehditli ortamlarda karar verme yeteneklerini geliştirmektir. Tatbikata 100 suüstü gemisi, 8 denizaltı, 39 uçak, 16 helikopter, 28 insansız hava aracı, 7 insansız deniz aracı, 2 SAT timi ve 3 SAS timi katılacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni giren “Marlin İda” ve 6 kamikaze “Albatros İda” ilk defa tatbikat faaliyetlerine iştirak edecek. Ayrıca, Hava Kuvvetleri Komutanlığından taarruz uçakları ve Sahil Güvenlik Komutanlığından sahil güvenlik botları da tatbikata destek verecek.

Tatbikatın fiili safhası 7 Mayıs’ta başlayacak ve çeşitli aşamalardan oluşacak. 17-18 Mayıs’ta ise Karadeniz, Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de toplam 27 liman 43 gemi tarafından ziyaret edilecek.

Tatbikat süresince, temel deniz harekat nevilerine yönelik eğitimler, silah atışları ve harekat eğitimleri icra edilecek. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda da liman ziyaretleri devam edecek.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı