Endüstriyel balıkçılık yapan gırgır ve trol gemileri için av yasağı, yarın başlayacak ve 1 Eylül 2023 tarihinde sona erecek. Bu süreç, deniz kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı amacıyla her yıl uygulanan düzenlemelerin bir parçası. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, av yasağının deniz ekosistemine katkı sağlayacağını ve balık stoklarının yeniden canlanmasına olanak tanıyacağını vurguladı.

İşçi Servisi ve Tırın Karıştığı Kazada 21 Kişi Yaralandı İşçi Servisi ve Tırın Karıştığı Kazada 21 Kişi Yaralandı

Av yasağı süresince, endüstriyel ölçekteki balıkçılar, Bakanlıktan özel izin almak koşuluyla uluslararası sularda avcılık yapabilecek. Bu izinler, sıkı denetimler ve belirlenen kurallar çerçevesinde verilecek. Böylece, hem balıkçıların ekonomik faaliyetlerini sürdürmeleri hem de denizlerin korunması amaçlanıyor.

Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar, av yasağından muaf tutularak, yerel ekonomilerin desteklenmesi ve kırsal kalkınmanın teşvik edilmesi hedefleniyor. Bu balıkçılar, belirlenen bölgelerde ve yöntemlerle avcılık faaliyetlerine devam edebilecek.

2024 yılı için endüstriyel avcılık yapacak balıkçı gemilerinin yeni sezonu, Akdeniz hariç tüm denizlerde 1 Eylül'de başlayacak. Akdeniz'de ise av sezonu 15 Eylül 2024'te açılacak

Kaynak: (İLKHA)