Uzmanlar, Alışverişlerde IBAN ile Ödemenin Risklerini Uyarıyor Uzmanlar, Alışverişlerde IBAN ile Ödemenin Risklerini Uyarıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin devam etmesi sebebiyle, afet bölgesi ilan edilen bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin avans ödemelerini ertelediğini açıkladı.

EPDK'nin aldığı karara göre, olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen şehirlerde faaliyet gösteren dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, görevli tedarik şirketleri, Organize Sanayi Bölgeleri'nin (OSB) doğrudan veya dolaylı olarak ortağı olduğu tedarik şirketlerinin avans ödemeleri, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği kapsamında belirtilen tarih olan 30 Eylül'e kadar ertelenecek.

EPDK'nin konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanırken, söz konusu kararın 1 Nisan'da yürürlüğe gireceği bildirildi. Bu süreçte, avans ödemelerinin ertelendiği süre boyunca piyasa işletmecisi veya katılımcısına temerrüt faizi uygulanmayacak. EPDK'nin bu kararı, deprem bölgesindeki şirketlerin ekonomik açıdan rahatlamasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı