Türkiye Ekonomisine Yatırımcı İlgisi Artıyor: Bakan Şimşek ABD’de Açıkladı Türkiye Ekonomisine Yatırımcı İlgisi Artıyor: Bakan Şimşek ABD’de Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, deprem bölgesindeki KOBİ'lere yönelik sağlanacak olan önemli finansman desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kacır, KOSGEB tarafından yürütülen destek programı kapsamında, deprem sonrası işletmelerin canlanması için bugünden itibaren 4 milyar liralık finansmanın aktarılacağını belirtti.

KOSGEB Aracılığıyla Ödemeler Başlıyor

Bakan Kacır, yaptığı açıklamada, KOSGEB'in deprem bölgesindeki işletmelere yönelik sağladığı finansman desteğinin ödemelerine yeniden başlandığını vurguladı. Özellikle "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" kapsamında başvurusu onaylanan ve ödemeleri gerçekleştirilmemiş işletmeler için ödemelerin gerçekleştirileceğini aktardı.

Yeni Finansman Kaynakları Devreye Alınıyor

Kacır, destek programının açıklanmasının ardından KOSGEB aracılığıyla deprem bölgesindeki işletmelere 12,8 milyar liralık ödeme yapıldığını ifade etti. Ayrıca, Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliği ile Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki işletmelere 450 milyon dolarlık finansman aktarıldığını hatırlattı.

Bakan Kacır, devreye alınan yeni finansman ile bölgedeki işletmelere can suyu olmaya devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca, uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaparak yeni finansman kaynaklarının bulunması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. İspanya İş Birliği ve Kalkınma Ajansı ile bölgeye ek finansman sağlanması konusundaki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Bakan Kacır, deprem sonrası işletmelerin ayakta kalması ve bölge ekonomisinin canlanması için ellerinden gelen desteği sağlamaya kararlı olduklarını vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı