Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik 450 milyon dolarlık finansman desteğinin ödemelerine başlandığını duyurdu. Bakan Kacır, bu desteğin bölgedeki işletmelerin canlanmasına önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bölgedeki sanayi sitelerinde meydana gelen yıkımların etkilerini en aza indirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Bu kapsamda, küçük ve orta ölçekli işletmeleri de kapsayan destek çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Bakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Ekim'de duyurduğu Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelere ödemelerin yapılmaya başlandığını bildirdi.

Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, şu ana kadar 11 ilde 2 bin 800 işletmeye 925 milyon lira finansman aktarıldı. Başvuran işletme sayısının 50 bine ulaştığını ve 450 milyon doların tamamının bölge işletmelerine aktarılacağını vurgulayan Kacır, destek programına başvuruların bütçe tamamen tükenene kadar devam edeceğini ifade etti.

KOSGEB desteğinin faizsiz ve teminatsız olduğunu belirten Bakan Kacır, programın 36 ay süreyle uygulanacağını ve bölgedeki işletmelerin canlanmasına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)